Barion Pixel

medvedík obyčajný

Pokiaľ ide o veľkosť, samček medvedíka obyčajného má telo dlhé zvyčajne 3,5–4 cm, zatiaľ čo samičky dorastajú do dĺžky 4–5 cm. Ide o veľkého, silného chrobáka. Povrch tela je tmavohnedý, bruško má okrový až žltkastý odtieň. Pokrýva ho jemné žltkasté ochlpenie, vďaka čomu má matný vzhľad. Jeho tykadlá sú relatívne krátke, približne rovnako dlhé ako hlava spolu s predhrudím. Predné končatiny sú zmenené na pazúrovité kopačky, čo mu umožňuje ľahko sa zahrabať do pôdy. Predhrudný štít je vypuklý, zadný okraj je zaoblený. Dĺžka predných krídel je takmer rovnaká ako dĺžka predhrudníka a bruška po jeho stred. Žilnatina predných krídel samičiek je paralelná, zatiaľ čo u samčekov tvorí tvar písmena Y. Zadné krídla sú dlhé, siahajú až ku koncu bruška. Cerci (prívesky na konci bruška) sú u oboch pohlaví dlhé a ochlpené. Samičky majú malý kladielkový ovládač, ktorý nie je viditeľný zvonku. Samčeky na teplých jarných večeroch spievajú zo svojich podzemných komôr. Ich silný, hlboký, vzdialenosťou prenikavý a vibrujúci hlas pripomína spev lindušky a môže byť počuť až pol minúty bez prestávky. Spievajú na jar a začiatkom leta večer a v noci. Na zosilnenie svojho hlasu si samčeky vyhrabávajú charakteristickú rezonátorovú dutinu v tvare písmena Y.

Medvedík obyčajný (št’úr, krtonôžka) je pôvodný druh Európy a západnej Ázie, jeho výskyt siaha od Portugalska až po Irán. Severná hranica jeho rozšírenia končí v južnom Škandinávii. V južnej Európe je jeho rozšírenie neisté kvôli ťažko rozlíšiteľným príbuzným druhom. Na Slovensku je bežný a pomerne častý. Podľa najnovších genetických výskumov sa môže často stávať, že ľudia skutočne zaznamenali stepného cvrčka, nie obyčajného medvedíka.

Medvedík obyčajný je teplomilný a vlhkomilný tvor. Preferuje vlhké lúky, brehy vôd a záhrady s kyprou a vlhkou pôdou. Žije prevažne pod zemou, kde jeho hlavnou potravou sú hmyz, larvy a čiastočne aj koreňové časti rastlín ako zemiaky alebo repa. Väčšinou si kopa vodorovné chodby, ktoré nie sú príliš hlboké, ale na prezimovanie, znášanie vajíčok alebo svliekanie kože si vytvára aj vertikálne, hlboké diery.

Je dlhovoľný, ale vďaka svojmu skrytému spôsobu života je zriedkavo viditeľný. Najaktívnejší je v máji a júni počas obdobia párenia, keď samčeky spievajú a večer lietajú v skupinách vo výške 4–20 metrov. Okolo svetelných zdrojov sa často zhromažďujú vo väčších skupinách. Samičky kladú vajíčka do chodieb, niekedy až do hĺbky jeden meter, kde ich spevňujú svojou slinou.

Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že sa v hniezdnej komore stará o vajíčka, pravidelne ich olizuje, aby zostali vlhké a chránili sa pred plesňovými infekciami. Pri nadmernej vlhkosti využíva samostatné chodby na odvodnenie hniezdnej komory. Larvy prechádzajú desiatimi štádiami vývoja, konečnej veľkosti dosiahnu koncom druhého roku a pohlavnej dospelosti sa dožívajú do troch rokov. V záhradách môže spôsobiť značné škody najmä obžieraním koreňov sadeníc a narušovaním pôdy. So šírením intenzívneho poľnohospodárstva sa jeho populácia zmenšuje. Na Slovensku nie je chránený.

kontakty

Telefón Po-Pi: od 8 do 16

Náš slovenský partner, osobný nákup v Zemianskej Olči Slovensko Carp Paradise
+421 905 430 191

Veľkoobchod ENG, HUN:
+36 30 944 22 11

Informácie a veľkoobchod: